בשנים האחרונות וכחלק מעידן הצרכנות הנבונה תופעת הרכישות באינטרנט החלה לצבור תאוצה. אחד הנושאים שכבר יצא לנו לדבר עליו באתר הסודות של איביי, הוא דווקא הקנייה באמצעות האינטרנט – מחו"ל.

eBay הוא אחד האתרים הפופולאריים ביותר לקניות בחו"ל, ומועדף ביותר על ידי ישראלים, הרוצים לקנות ממבחר עצום של מוצרים, בזול ובקלות. eBay, שהוקם בשנת 1995 ע"י מתכנת ממוצא צרפתי ששמו פייר אומידיאר, היה נקרא בזמנו Auction Web, או בתרגום לעברית: "רשת המכירות הפומביות".

eBay התחיל כאתר קטן ולא-מוכר, בו התנהלו מעט מאוד מכירות פוביות שלמען האמת-לא עניינו אף-אחד, בגלל שאף אחד לא היה מודע לצרכנות הנבונה, אנשים לא ידעו שקיימת אלטרנטיבה.

עד מהרה, ראה האדם כי טוב, ו-eBay החלה לצבור תאוצה. כיום, הוא מונה יותר מרבע מיליארד משתמשים רשומים מסביב לעולם, הוא מכיל מיליוני מוצרים באלפי קטגוריות שונות, והוא משמש סוחרים סיטונאים, לקוחות עסקיים וגם משתמשים פרטיים, לעסוק בצרכנות נבונה של ייבוא מוצרים לשימוש עצמי או למכירה – במחירי רצפה.

אך כמו בכל דבר טוב, גם ב-eBay החלו להיווצר המון חסרונות. הרכישה באמצעות כרטיסי אשראי לא הייתה תמיד בטוחה, המוכרים לא תמיד סיפקו את המוצר ללקוחות, והלקוחות מצידם – לא תמיד שילמו על המוצרים שהם רכשו במכירות פומביות.

למרות ש-eBay למדה להתגבר על הפערים שנוצרו באמצעות עזרים טכנולוגיים המוטמעים כעת בקוד האתר, אנו עדיין עדים לפשיעה אינטרנטית זמינה למימוש באמצעות eBay.

אתר הסודות של איביי מביא לכם בזאת מדריך, שילמד אתכם כיצד לרכוש בצורה חכמה, יעילה והכי חשוב – בטוחה באמצעות eBay. החל מהכלים שתשמשו בהם בכדי לזהות מוכרים לא אמינים ועד רגע התשלום עצמו, אנו נלווה אתכם בכל התהליך ונסביר לכם שלב אחרי שלב, כיצד עושים זאת.

 

וודאו שזה באמת המוצר שלכם

מכיוון ולכל מוצר יש מספר גרסאות שונות, צבעים שונים, מחירים שונים, סט אביזרים שונה, אחריות וכו' – הדבר עלול להיות מבלבל. וודאו שוב ושוב שזה באמת המוצר אותו אתם רוצים לרכוש. כמו כן, ודאו שזהו לא אביזר נלווה, שכן, גם אנו קנינו פעם אייפון ב-3 דולר מאיביי ולאחר שבועיים קיבלנו מדבקת מסך.

פעולת החיפוש

הפעלת החיפוש המתקדם תאפשר לכם למקד את החיפוש בכדי להגיע למבוקשכם. בעת החיפוש המתקדם, מומלץ לבחור קטגוריה שבה נמצא המוצר שלכם, לאחר הזנת מילות המפתח בשורת החיפוש.

מומלץ להשתמש באופציות חיפוש נוספות כגון הצגת מכרזים פומביים, מכירות רגילות, מוצרים משומשים או חדשים וכו'.

למען האמת, הדבר הכי חשוב הוא לסנן מוכרים שלא שולחים את המוצרים שלהם לארץ, אתם לא רוצים להיכנס למריבות עם המוכר אחרי שהוא כבר קיבל את ההצעה שלכם. אתם ממש לא רוצים לעשות את זה.

להמר? או ללכת על בטוח?

כמו שכבר אמרנו בתחילת המאמר – eBay הוקם למעשה כאתר מכירות פומביות. כיום, אין חובה להשתתף במכירה פומבית בכדי לרכוש מוצר (למרות שזה יכול לחסוך לכם די הרבה כסף), ופשוט ניתן לקנות את המוצר במחיר שנקבע על-ידי המוכר מראש.

ישנם ב-eBay מוצרים שניתנים אך ורק לקנייה מיידית, אך ורק לקנייה במכרז פומבי וכמו כן, גם מוצרים שנמכרים גם במכירה מיידית וגם במכירה פומבית. מכירה פומבית למעשה מאפשרת לצרכנים להציע מחירים בסדר עולה, וכך לקבוע בעצמם את מחיר המוצר, אך כאשר קונה אחר יציע הצעה גבוהה יותר, ההצעה הקודמת תבוטל.

מוצרים שניתנים לרכישה מיידית יקבלו את לחצן ה-"Buy It Now", בעוד מוצרים שנמצאים במכירה פומבית יציגו לפנינו תיבת טקסט המאפשרת להגיש הצעה, או באנגלית – Place Bid.

אזל המלאי?

כמו כל דבר בחיים, גם מלאי המוצרים שיש לכל מוכר להציע, בסופו של דבר נגמר. לכן, הקפידו לא להזמין מוצרים ממוכרים, לאחר שהמכרז כבר נגמר. כמו כן, eBay מציעים סינון בחיפוש מוצר, אשר מסנן את המוצרים אשר מכירתם נסתיימה. כך, גם תוכלו לראות את המחירים ששולמו על אותו המוצר כשעוד היה מוצע למכירה, ואף אחד לא יוכל לגזור עליכם קופון.

אל תהיו אגואיסטים

כעבור כמה שעות של חיפושים ומסעות שופינג ברשת המסחר הגדולה בעולם, ודאי תבחינו שלא הכל בונבוניירה. שעון הרולקס ב-5 דולר, האייפון 5 במכירה מוקדמת ב-300 דולר, או אפילו מכונת זמן שנראית דווקא לא רע – כולם ביחד הם למעשה ההונאות הקטנות, או הגדולות יותר שמשתוללות באופן בלתי-פוסק ב-eBay.

כמובן שאם תראו בעצמכם את ה-iPad 3 נמכר ב-25 דולר אתם פשוט לא תקנו אותו, מתוך הבנה ברורה שיש פה קאץ', שזה מזוייף, שזה לא הולך להגיע לידיים שלכם. היצר הישראלי שולט בנו, לא נולדנו פראיירים, לא נמות פראיירים, ולא נהיה פראיירים גם בשופינג ב-eBay.

אם אתם נתקלים במוצרים פיקטיביים, מחירים הזויים או סתם מוצרים שכלל הנתונים הניתנים מהמוכר עליהם מדליקים לכם נורה אדומה, דאגו להעביר דיווח ל-eBay. לא, אין צורך בכתיבת מייל מסובך או לשלוח פקסים (פה זה לא ביטוח לאומי), פשוט לוחצים על לחצן ה-"Report This", וההודעה תגיע למחלקת ההונאות של eBay, שבאחריותה לנקות את הפשע מהרחובות הוירטואלים של רשת המסחר.

כך, מנעתם הונאה פוטנציאלית שלכם, ושל עוד אלפי קונים אחרים. בדיוק כך, נוצר המרקם שיכול לעזור ל-eBay להיות נקי יותר מהונאות ורווחי יותר לצרכנים.

זה לא שוק פה

eBay מציעה מערכת דירוג מוכרים מעולה, שתעזור לכם להחליט האם המוכר אמין מספיק או לא. המערכת מורכבת ממספר נתונים, שכולם יחדיו נותנים לצרכן תמונה מלאה אודות אופי המוכר, אמינותו, זמני אספקת המוצר וטיב המוצרים שהוא מוכר.

דירוג המוכר מוצג כתקציר בצידו הימני של דף המוצר אותו אתם מעוניינים לרכוש. כפי שניתן לראות, הפרטים המופיעים בפנינו הם כמות המכירות שהמוכר ביצע, ומתחת לכמות המכירות – שדה ה-Feedback, שלמעשה מדרג באחוזים את אמינות המוכר (כמה קונים היו מרוצים וכמה לא, באחוזים).

במידה והמוכר עושה עבודה טובה, נוכל לראות גם את תג ה-Top Rated Seller ש-eBay נותנת למוכרים הטובים ביותר, בעלי הוותק ובעלי הפידבקים החיובים הרבים ביותר.

לחיצה על כמות המכירות של המוכר תוביל אותנו אל עמוד ה-FeedBack Profile, בו נוכל לראות נתונים מפורטים יותר אודות ההיסטוריה של המוכר. נוכל לצפות בנתונים כגון כמויות הפידבקים השליליים, החיוביים, כמה הקונים מרוצים מזמני אספקת הפריטים הנמכרים, כמה הקונים מרוצים מהזמינות של המוכר וגם כמה הקונים מרוצים מאופן אריזת המוצר וביצוע החיוב בפועל.

מומלץ להקפיד לקנות אך ורק ממוכרים שאחוזי הפידבק החיוביים שלהם נעים בין 98-100 אחוזים. כמו כן, חשוב לשים לב לכמות המכירות שהמוכר כבר ביצע לפני, מוכר עם 24,543 מכירות ודירוג של 98% יכול להיות מוכר מצויין, אך מוכר עם דירוג של 99.9% ועם מספר מכירות בודדות – עלול להיות זה שיתקע אתכם, וישאיר אתכם בלי כסף, ובלי המוצר.

אל תפחדו לשאול ולתקשר

כפי שכבר אמרנו – אתם לא באמת יודעים ממי אתם קונים את המוצר אותו אתם עומדים לקנות. על מנת לקבל רושם טוב ומדוייק יותר אודות אמינות המוכר, מומלץ לנסות לתקשר איתו דרך המערכות של eBay או דרך אימייל. במידה והפרטים הללו אפילו לא מופיעים בעמוד המוכר – אנו ממליצים להדליק נורה אדומה.

התקשורת הראשונית עם המוכר עוזרת לכם להבין את זמינותו, את אמינותו והכי חשוב – האם הוא מכיר את המוצר שהוא מוכר והאם הוא נותן שירות טוב. זהו צעד שמומלץ מאוד לעשות עוד לפני הרכישה מהמוכר, רק כדי שבסוף לא תבינו שהרגע מימנתם עוד פושע וירטואלי.

PayPal – כמה זה נחוץ לי?

PayPal הוא שירות ארנק אלקטרוני, המאפשר לצרכנים הוירטואלים להחזיק את כל הפרטים החשובים להם, לרבות מספרי כרטיסי אשראי, קרוב אליהם. PayPal למעשה מהווה סוג של בנק, ששומר את הכסף שלכם, במעמד הקנייה, תידרשו לספק למוכר אך ורק את חשבון ה-PayPal שלכם, ולא את מספר כרטיס האשראי.

רכישה באמצעות PayPal בטוחה יותר מאשר רכישה באמצעות כרטיס אשראי חשוף, העברה בנקאית או משלוח מזומן בדואר. עצם העובדה שהפרטים המזהים שלכם נשארים תחת קורת גג אחת יכולה לגרום לכם לישון בשקט בלילה, אל תחשבו פעמיים – ב-eBay קונים רק עםPayPal.

אם אתם משתמשים הרבה ב-eBay, אנו ממליצים לכם לפתוח חשבון PayPal קבוע שישרת אתכם, וימנע מכם את ההרשמה המפרכת כל פעם מחדש. אם אינכם משתמשים יותר מדי ב-eBay, אולי כדאי להישאר צמודים ל-Express Checkout.

למדריך לפתיחת חשבון פייפאל לחצו כאן 

המשלוח שתקע אותי

עוד לפני הקנייה ב-eBay, בין אם בחרתם במכירה פומבית ובין אם בחרתם בקנייה מיידית, מומלץ לבדוק האם המוכר באמת שולח את המוצר לארץ, מהם אפשרויות המשלוח, זמני אספקת המוצר והכי חשוב – מה עלות המשלוח.

בתמונה הבאה תוכלו לראות גיטרה חשמלית חדשה לגמרי, במחיר רצפה של 59.99 דולר, כשהמכרז נגמר ממש עוד כמה דקות, ואף אחד עדיין לא הגיש הצעה. נראה כמו קנייה בטוחה, וקרוב לוודאי שגם לאחר שקראתם שהמכירה הזאת כוללת גם סט אביזרים מפנק, העכבר כבר מטייל מעצמו אל לחצן ה-Place Bid.

אומרים שהפזיזות היא מהשטן. התשלום על הפזיזות הזו מגיע למשרדי הדואר של ארה"ב.

במידה ולא שמתם לב, מחיר המשלוח של הגיטרה דלעיל עומד על כמעט 300 ש"ח. סכום כמעט זהה לסכום הגיטרה.

מכיוון וגיטרה חשמלית היא מוצר גדול, עלות המשלוח של המוצר לכל רחבי העולם עומדת על סכום לא מבוטל של 300 ש"ח.

כן כן, זוהי לא טעות. משלוח של חבילות גדולות יעלה בדרך-כלל הון תועפות, וזה עוד בלי לחשב את המכס, המיסים והמע"מ הכרוכים בכך. לכן – הסתכלו טוב טוב מהי עלות המשלוח, עוד לפני שאתם רוכשים את המוצר.

 

אל תיתפסו בקרס החכה

פישינג, או בעברית "דייג", היא אומנות עתיקה אשר מפילה קורבנות תמימים בפח, וגורמת להם לתת לאנשים זרים את מספר כרטיס האשראי שלהם ועוד פרטים מזהים, תוך התחזות לגורם רשמי.

eBay נוהגים לשלוח מייל לאחר ביצוע הרכישה, המהווה אסמכתא לכך שהתשלום הועבר למוכר, והקנייה התבצעה והחלה בתהליך האריזה והשילוח לכתובתכם. חוץ מזה, eBay לא אמורים לשלוח לכם עוד מיילים חוץ ממיילים פרסומיים.

סייבר-פושעים משתמשים בזהות של eBay, מתחקים אחר קונים ושולחים להם מיילים בהם הם מזדהים כגורם רשמי מטעם eBay. השלב הבא – אותם הפושעים מספרים לקונים התמימים שמספר כרטיס האשראי שלהם לא עבר בעת ביצוע הקנייה, ולכן הם מבקשים את מספר הכרטיס ושאר פרטים מזהים שוב.

נתתם להם? – אכלתם אותה! חוק כרטיסי האשראי לא מכסה גניבת מספר כרטיס באמצעות דוא"ל, פשוט בגלל שזוהי מסגרת שלא מאובטחת באמצעות SSL.

לכן שימו לב: מומלץ לזכור שאם באמת משהו הלך לא כשורה עם התשלום שלכם, eBay יפנו אותכם לתשלום באמצעות פייפל, אבל לעולם לא יבקשו מכם את הפרטים המזהים שלכם במייל, אלא יפנו אתכם לעמוד HTML באתר מאובטח העומד בדרישות האבטחה המחמירות ביותר.

 

בשורה התחתונה

eBay הפך כבר מזמן לשם דבר. הצרכנות הוירטואלית מעולם לא הייתה פשוטה יותר, זמינה יותר, יעילה וזולה יותר. eBay יכול להיות כלי עצום לכל אחד, גם למוכרים וגם לקונים כאחד, אך בכדי להיעזר בו לטובתכם ובעיקר בכדי לא ליפול בידיי עבריינים וירטואלים, יש לדעת כיצד לעשות זאת נכון.

לסיכום ניתן לומר כי אין שום סיבה לחשוש מקניות מ-eBay. כל עוד תעקבו אחר ההוראות ותפעילו מידה נכונה של שיקול דעת בעת הקנייה, ותוך כדי תזכרו ש-"אין דבר כזה מתנות בחינם", אתם תצליחו להסתדר מעולה בקניון הענק שנקרא eBay.

בנוסף, אנו ממליצים לכם לקרוא גם את המדריך לרכישה בטוחה באמצעות האינטרנט. מדריך זה סוקר לעומק את שיטות התשלום ואת אופן אבטחת הרכישה.

בשורה התחתונה, אנחנו הישראלים ממש לא פראיירים. גם ובפרט כשאתם עושים קניות ב-eBay – אל תביישו את העם, אל תיפלו בפח, והכי חשוב – תהנו, תבזבזו, תתפרעו, ותעשו את זה בטוח.

שאלות נוספות? מעוניינים להתייעץ לגבי מוכר, מוצר או רכישה? הירשמו אלינו עכשיו .