מכס ומיסים בקניות באיביי

 • אחד השיקולים ברכישת מוצרים מעבר לים הוא לעיתים סוגיית המס והמכס. בישראל של היום (2013) ישנם כללים וחוקים בכל הקשור לרכישת וייבוא מוצרים מחו"ל. אתר איביי מתאפיין לעיתים קרובות במשלוח בינלאומי (Worldwide (דבר המעלה את כדאיות הרכישה.


  אנו נעלה כאן מספר מונחים כללים וחוקים הנוגעים לעניין המיסים, מכס ומע"מ בכל הקשור להזמנת מוצר דרך איביי.

  ייבוא מחו"ל לישראל


  ייבוא אישי- כל אדם יכול להזמין או לקבל חבילה שמיועדת לשימושו האישי. שולח החבילה, צריך להצהיר על מהות ותוכן החבילה: האם זו מתנה או חבילה לשימוש מסחרי. משקל החבילה יכול להיות לא יותר מ20 ק"ג, והייבוא אפשרי רק מארצות בהם יש הסכמי סחר עם ישראל. ככלל, מוצר המיובא לישראל חלים עליו כל המיסים והיטלים הנוגעים לייבוא, אשר הם: מס קניה, מע"מ ומכס. המס לתשלום נקבע לפי מסמך המוכיח את ערך החבילה (חשבונית מאיביי למשל) ועליו מתבססים לעיתים קרובות מעריכי המס במכס אם כי לא תמיד. במידה ונמצא מוצר חייב במס אך לא הוגש עמו כל מסמך המתאר את ערכו האמיתי ובמידה והמעריך משוכנע שערך החבילה גבוה יותר, יתבקש הקונה להגיש מסמכי רכישה עבור המוצר עם ערכו.


  ייבוא מסחרי- ייבוא מוצרים לארץ בצורה מסחרית דורש תהליכים נהלים ואישורים רבים מהיבואן המייבא.


  משלוח בדואר אוויר או ימי- משלוח בדואר אוויר מתאפיין במהירות, אך עם זאת נבדקת כל חבילה וחבילה היורדת מבטן המטוס. משלוח בדואר ימי מתאפיין בזמני הובלה איטיים ולעיתים לוקח לחבילה גם 4 שבועות ויותר להגיע (תלוי מאיזו יבשת מזמינים כמובן).


  בידוק- כל חבילה המגיעה לישראל עוברת בידוק ע"י המכס. במידה ונמצא מוצר החייב במס כלשהו קרי: מס קניה, מכס או מע"מ, החבילה תימסר לקונה המאושר רק לאחר התשלום המלא עבור אותו מס. ניתן לשלם עבור המיסים עם קבלת החבילה בסניף הדואר, או בסניף דואר חבילות בתל אביב.


  מוצרים פטורים ממס


  אפשר לקבל פטור ממס בייבוא מוצרים שערכם הוא עד 50$, בין המוצרים ניתן למנות: מוצרי הלבשה (חביבי המוכסים), עזרים למכשירים ניידים כגון Micro SD או מגן מסך, ושאר מוצרים קטנים. כל זאת בתנאי שנשלחו כמתנה אל האדם המקבל. באתר רשות המיסים קיימת רשימת מוצרים מסודרת המתעדכנת תדיר באחוזי המס.


  מוצרים אסורים בייבוא

  הרשימה הבאה כוללת את המוצרים האסורים לייבוא לישראל:

  • זיופי מטבעות ומסמכים
  • סמים
  • פורנוגרפיה
  • מזון
  • כלי נשק (בכלל זה גם אקדחי פלסטיק היורים כדורים)
  • כלי רכב הממונעים באמצעות דלק

  במקרים מסויימים יידרש אישור מיוחד של אחד מגופי הממשלה הבאים לשם שחרור החבילה:


  נשק- יש להוציא אישור ממשרד התעשייה והמסחר

  מכשירים סלולאריים, מכשירי קשר וטלפונים אלחוטיים- באישור משרד התקשורת

  צמחים- באישור משרד החקלאות

  תרופות- באישור משרד הבריאות


  במשרדי הממשלה שהובאו לעיל יש למלא את הטפסים הנדרשים עבור אישור לייבוא. במקרים רבים מתקבלים אישורים לרוב הבקשות.

 • שלום,  קניתי טלפון דרך איביי ממוכר ישראלי (חולון), אני עוקב אחרי המשלוח ורואה שהוא נמצא בקרית שדה תעופה, האם זה אומר שגם קניות ממכר ישראלי עובדרות ובדיקה של המכס והאם אני ציך לשלם מסקניה/מכס על מוצר כזה?  תודה מראש